KİAMP-Qarabağ Azərbaycandır!
KİAMP-Qarabağ Azərbaycandır! Milli Platforması Türkiyə Koordinasiyasının nümayəndə heyəti Türk Dünyasının Geosiyasi Əhəmiyyəti və Türk Dövlətlərinin Mövcud Mövqeyi adlı Simpozium proqramının həyata keçirilməsi üçün Şimali Kipr-Türkiyə Respublikasına getmiş və Baş Nazir Dr. Ünal Üstel’” Xarici İşlər Naziri cənab Şimali Kipr’in Xarici İşlər Naziri cənab Tahsin Ertuğruloğlunu ve Şimali Kipr Cumhuriyetinin Meclis sədri cənab Dr. Ziya ÖZTÜRKLERİ məqamında ziyarət etdilər. Rəsmi səfərdə KİAMP-Qarabağ Azərbaycan Milli Platformasının Türkiyə Respublikası Baş Koordinatoru Dr. Elvin ABDURAHMANLI, Koordinator yardımcısı Dr. Caner Karakuş, Ehtiyatda Olan Briqada Generalı Prof. Dr. Esat Arslan, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı Üzeyir Məmmədov, Dr. Cumhur Eken, KADM sədri Raul Dinyev, KADM sədr muavini Toğrul Abbasov, KİAMP-İdarə Heyətinin üzvləri Av. Veysel Solak və dəyərli həyat yoldaşı Av. Onları Nurşah SOLAK müşayiət edib.
Rəsmi səfərlər çərçivəsində KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platforması Türkiyə Respublikası Baş Koordinatoru Dr. Elvin ABDURAHMANLI, nümayəndə heyəti adından Baş nazirlik görüşündə onlara göstərilən dəstəyə görə ŞKTC rəsmi qurumlarına təşəkkürünü bildirib və üç ölkə arasında əlaqələrin inkişafının əhəmiyyətini vurğulayaraq, TDT-Türkiyə Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrin inkişafı və yeni dünya nizamında Ar-Ge prosesinin iqtisadi perspektivdə inkişaf etdirilməsinin mühüm əmiyyət kəsb ettiyini bildirdi.
Bu kimi tədbirlərin tez-tez təşkil edilməsi, iki ölkənin əlaqələrinin güçləndirilməsində nümunə olacağını ifadə etmək olar.
ŞKTC- Xarici İşlər Naziri cənab Tahsin ERTUĞRULOĞLU ilə görüşdə KİAMP sədri Dr. Elvin Abdurahmanlı ötən gün Cenevrədə keçirilən BMT-nin Kipr danışıqları barədə nazir Tahsin ERTUĞRULOĞLU-dan məlumat aldı. Bu kontekstdə Azərbaycan Respublikası hər zaman ŞKTC-nin yanındadır və cənab İlham Əliyev’in bunu hər platformada ifadə etdiyini ifadə edib.
Daha sonra ŞKTC-Parlament Sədri cənab Dr.Ziya ÖZTÜRKLER ilə görüş
ən heyət, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı Üzeyir Məmmədov ilə birlikdə bu kimi tədbirlərin əhəmiyyətini vurğuladı və birgə addımlar atmağın önəmi vurğulandı.
Əlaqələrin inkişafı üçün rəsmi səfərlərin əhəmiyyəti hər iki tərəf tərəfindən də vurğulanıb.